Zabytki w Darłowie

Darłowo noclegi zaprasza przez cały rok – Darłowo to miasto położone przy ujściu rzeki Wieprzy do Bałtyku, ze wspaniałymi zabytkami i bogatą historią. Do dziś zachował się w mieście średniowieczny układ ulic z przedwojenną zabudową rynku. Darłowo to nie tylko wspaniałe zabytki, ale również leczniczy mikroklimat, 20 km szerokich plaż, czyste środowisko naturalne… Urok tej miejscowości przyciąga co roku tysiące turystów. W Darłowo pokoje gościnne przygotowano dla nich dobrą, niedrogą bazę noclegową i gastronomiczną.

Atrakcje w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich – pochodzi z II połowy XIV wieku, był budowany przez 20 lat. Zamek był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. Pierwotny zamek powstał na planie kwadratu z wysoką na 23-metrową wieżą obronną. Następnie dobudowano skrzydła, pełniące nie tylko obronne funkcje, ale również powiększające przestrzeń życiową powiększającego się dworu książęcego. W zamku obecnie mieści się muzeum. Darłowo domki
Kościoły – zachowały się trzy średniowieczne kościoły: Kościół Mariacki, Kościół św. Jerzego i Kościół św. Gertrudy. Kościół Mariacki nie miał szczęścia do pożarów – płonął aż cztery razy. Obecnie znajdują się w nim sarkofagi władców, między innymi króla Eryka I. Kościół Św. Jerzego wybudowano poza murami miejskimi, gdyż mieścił się szpital dla biedoty i trędowatych. Kościół św. Gertrudy to jedyna tego typu budowla w Polsce – zbudowany na planie sześciokąta, z zewnętrznym dwunastokątnym obejściem. Całość przykryta jest dwunastospadowym namiotowym dachem pokrytym gontem.
Brama Kamienna – to pozostałość obwarowań miejskich, dawniej towarzyszyły jej jeszcze trzy inne bramy – Nowa, Zamkowa i Wieprzańska. Bramę Kamienną znajdziesz przy ul. Powstańców Warszawskich.
Pomnik Rybaka – postawiony ku czci ludzi morza w 1919 roku. To fontanna, wokół cokołu rozstawione zostały cztery tablice z brązu, przedstawiające dzieje miasta. Znajduje się w pobliżu Ratusza. Darłowo pensjonaty
Tramwaj wodny – to wodne połączenie Darłowa z Darłówkiem. Tramwaje Księżna Zofia, Tristan i Izolda kursują po kanale Wieprzy. Podczas tej podróży można przyjrzeć się całemu portowi morskiemu w Darłówku.

Zabytkowe kościoły w Darłowo wille

W Darłowie, do czasów dzisiejszych, zachowały się trzy kościoły pochodzące ze średniowiecza: Kościół św. Jerzego, Kościół Mariacki i Kościół św. Gertrudy.

Kościół Św. Jerzego jest nietypowym kościołem, albowiem już podczas jego budowy zdecydowano aby postawić go poza murami miejskimi. Powodem tego była dodatkowa funkcja jaką pełnił ten kościół – był on również szpitalem. A właściwie, w obrębie kościoła, były dwa szpitale: szpital św. Jurgena – dla trędowatych i Ducha Świętego.

Kościół Mariacki czyli Kościół p.w. NMP został wzniesiony w 1321 roku. Niestety nie miał ten kościół szczęścia do pożarów – płonął aż czterokrotnie, przy czym najtragiczniejszy był pożar w 1676 roku kiedy spłonęło całe wnętrze świątyni i wieża. Obecnie znajdują się w nim sarkofagi władców, między innymi króla Danii, Norwegii i Szwecji Eryka I.

Kościół św. Gertrudy to jedyna tego typu budowla w Polsce – reprezentuje styl skandynawskiego gotyku. Wybudowany został na planie sześciokątu, z zewnętrznym dwunastokątnym obejściem. Całość przykryta jest dwunastospadowym namiotowym dachem pokrytym gontem. Na środku dachu znajduje się sześcioboczna wieżyczka zwieńczona wysokim, ostrosłupowym hełmem z kulą krzyżem i kogutem. We wnętrzu gwieździste sklepienie kościoła ozdabiają freski św. Gertrudy będącej patronką żeglarzy oraz godła cechu szewców i piwowarów. Okna tego nietypowego kościoła wzorowane są na ówczesnych bulajach statków.