Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn – miasto w województwie lubelskim, nad rzeką Wieprz. Szczebrzeszyn zajmuje wschodnią część kraju a położony jest na pograniczu Roztocza oraz Padołu Zamojskiego, gdzie stanowi jedno z głównych miast tej krainy geograficznej. Szczebrzeszyn posiada prawa miejskie od 1352 roku w czasie reformacji  miasto było ośrodkiem kalwińskim. Ścierały się tutaj różne kultury i religie: katolicy, żydzi, kalwini, arianie .Szczebrzeszyn po raz pierwszy pojawia się na kartach historii, już jako miasto w roku 1352 w akcie króla Kazimierza Wielkiego wystawionym „prope Szczebreszyno opido ruthenicali”
Dla wielu turystów głównym celem przyjazdu do Szczebrzeszyna są domki, pensjonaty, agroturystyka, osrodki, kwatery prywatne warunki przyrodnicze, dzięki którym , można aktywnie spędzić czas. Świetnei przygotowane szlaki turystyczne, wzdłuż których spacer okazać się może prawdziwą przygodą. W sposób szczególny poleca się spacer po Cetnar – jednym z największych kompleksów leśnych na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Narodowego.

Odwiedzając Szczebrzeszyn , kązdy zwiedzający odwiedza cerkiew, późnorenesansowe synagogi, kościoła świętego Mikołaja (gmach tej sakralnej budowli w fenomenalny sposób reprezentuje renesans lubelski), kaplicy świętego Leonarda, pochodzącej z okresu XVII wieku kamiennej kolumny, słynnego zamkowego wzgórza bądź też pałac Zamoyskich. Miasto to znane jest m.in. z wiersza Jana Brzechwy ze słowami „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”, dlatego umieszczono tu drewniany pomnik świerszcza grającego na skrzypcach przy malowniczym źródełku.