Szczawnica – pienińska stolica biegaczy

W minioną sobotę, 25 kwietnia br. Szczawnica stała się pienińską stolicą biegaczy. Szczawnica noclegi
W III edycji górskiego maratonu, odbywającego się pod nazwą Biegi w Szczawnicy, ponad 1000 zawodników podjęło sportowe zmagania odpowiednio na dystansie 6 km, 20 km, 43 km, a także na trasie liczącej ponad 96 km obejmującej swym zasięgiem obszar pogranicza polsko-słowackiego.

Największą popularnością wśród zawodników cieszyła się 43 km trasa – Wielka Prehyba – prowadząca szlakami Beskidu Sądeckiego przez Radziejową i granią Małych Pienin do samej Szczawnicy, którą ukończyła blisko 400 osobowa grupa biegaczy.  Szczawnica tanie noclegi
Należy podkreślić, iż podczas tegorocznej rywalizacji na trasie Wielkiej Prehyby walczono także o Mistrzostwo Polski w Długodystansowym Biegu Górskim.
Wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał Marcin Świerc z Lisowic (3 godz. 30 min. 8 sek.) natomiast wśród kobiet zwyciężyła Anna Celińska z Bielska-Białej, która do pokonania ponad 43 km dystansu potrzebowała 4 godz. 25 min. 16 sek.
Najlepszy mieszkaniec Szczawnicy startujący w tej kategorii – Piotr Mędoń przedstawiciel KS Kandahar – zakończył sportową rywalizację na bardzo wysokim XIII miejscu osiągając czas 4 godz. 14 min. 28 sek. Szczawnica pokoje do wynajecia

Dystans 6 km Hardego Rollingu prowadzącego stokiem narciarskim pod górę na Szafranówkę i w dół wąwozem w kierunku promenady spacerowej nad Grajcarkiem, ukończyło ponad 70 zawodników i zawodniczek. Najlepszy na trasie okazał się Bartłomiej Czyż z Krakowa, który uzyskał czas 26 min 13 sek., z kolei najlepszą kobietą została przedstawicielka UKS-u Olimp Kozienice Danuta Woszczek. Szczawnica pensjonaty

W wyznaczonej w ramach tegorocznych zmagań sportowych, nowej – liczącej 20 km trasie – Chyża Durbaszka – wzięło udział ponad 190 zawodników. Wśród mężczyzn najlepszy czas 1 godz. 50 min. 6 sek. uzyskał Vadim Kujalanskas ze Starego Sącza, natomiast najlepszą kobietą na tym dystansie została Natalia Tomasiak z Krynicy-Zdroju (1 godz. 58 min. 57 sek.) Szczawnica wille

Nie mało emocji dostarczyła zawodnikom ponad 96 km trasa – Niepokorny Mnich – biegnąca szlakami Beskidu Sądeckiego przez Halę na Przehybie, Rytro, Eliaszówkę w kierunku Małych Pienin, następnie przecinając granicę polsko-słowacką, zataczała pętlę przez Vyšné Ružbachy i poprowadziła do Czerwonego Klasztoru, aby ostatecznie wzdłuż rzeki Dunajec doprowadzić do Szczawnicy. Spośród 147 zawodników, którym udało się pokonać wyznaczony dystans, najszybszy okazał się Piotr Hercog z Olsztyna k/Częstochowy (10 godz. 16 min. 23 sek.) natomiast najszybszą kobietą w tej kategorii została Milena Pragnąca z Krakowa, która trasę maratonu pokonała w czasie 15 godz. 4 min. 43 sek.

Uroczyste zakończenie tegorocznej edycji biegów, prowadzone przez organizatorów: Elizę Czyżewską, Jakuba Wolskiego oraz Bartosza Ciesielkę , odbyło się w głównej sali Dworku Gościnnego, którego siedziba przez dwa dni udostępniona została na potrzeby organizacji biura zawodów.

Pamiątkowe statuetki zawodów „Biegi w Szczawnicy” przekazywali wychowankowie Krzysztofa Zająca z Zakładu Poprawczego w Poznaniu, którzy zostali wykonawcami tegorocznych odznaczeń. Z kolei nagrody wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica – Grzegorz Niezgoda oraz Dyrektor Dworku Gościnnego – Agnieszka Pietruszka.

„Dziękuję organizatorom biegu, których kilkumiesięczne starania doprowadziły do tego, że mogliśmy państwa tutaj gościć po raz kolejny. Biegi w Szczawnicy mają szansę na stałe zagościć w Szczawnicy, jest to rozwijająca się wciąż inicjatywa. Wyrażam podziw dla wszystkich uczestników, zapraszam wszystkich ponownie za rok i życzę powodzenia w kolejnych startach” mówił podczas zakończenia Burmistrz Szczawnicy.

Należy podkreślić, iż „Biegi w Szczawnicy” (przyp. red. organizowane uprzednio pod nazwą Maraton w Szczawnicy) są imprezą sportową, którą mogą zainteresować się wytrawni i wymagający biegacze.