Atrakcje w Kazimierzu

Poza trasami spacerowymi i zabytkami, Kazimierz Dolny noclegi oferuje szeroki wachlarz atrakcji turystycznych. Są to m.in.:

flotylla rzeczna – organizująca rejsy wycieczkowe po Wiśle i imprezy na statkach (kursuje od kwietnia do października), przejażdżki bryczkami, wycieczki po okolicach samochodami terenowymi, stacja narciarska na granicy ze wsią Bochotnica (1 km od centrum miasta) z pełnym wyposażeniem, kuligi z ogniskami w plenerze, narty biegówki, spacery turystyczne melexami, Kazimierz Dolny noclegi tanie

wypożyczalnie rowerów, parki linowe (obok hoteli „Spichlerz” na ul. Krakowskiej i „Król Kazimierz” na ul. Puławskiej), obiekty SPA (w hotelu „Król Kazimierz i „Villa Bohema”), agroturystyka Kazimierz Dolny

kręgielnia (w hotelu „Król Kazimierz”).

Okolice Kazimierza to miejsca dorównujące urodą tym najbardziej znanym widokom miasta. Kazimierz Dolny pensjonaty

Pięknie i bogato ukształtowane okolice Kazimierza to wspaniały teren do długich spacerów. Istnieje wiele wyznaczonych szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych – w okolicznych wąwozach i miejscach ważnych dla historii miasta lub ciekawych przyrodniczo lub krajobrazowo. Usługi przewodnickie oferuje liczny zespół przewodników turystycznych (oprowadzających również gości obcojęzycznych), obsługujących zarówno wycieczki grupowe, jak i świadczących usługi indywidualne (o nich wiecej w zakładce „Niezbędnik dla gości”).

Do miejsc podnoszących atrakcyjność turystyczną gminy Kazimierz Dolny należy zaliczyć także Mięćmierz (dawną wieś rybacką), ze wzgórzem Albrechtówka, z którego roztacza się wspaniały widok na dolinę Wisły, z wiatrakiem na nadwiślanskiej skarpie i wieloma przykładami zabytkowego budownictwa drewnianego. W centrum wsi – karczma, w której można zjeść posiłek, odpocząć przed dalszą wędrówką.

Innymi ciekawymi turystycznie miejscami, które warto odwiedzić, są również:

– wąwóz Okalski koło Mięćmierza, – dawny majątek ziemski w Wylągach, – wzgórze zamkowe w Bochotnicy, – kamieniołom komorowy w Bochotnicy, – Góra Trzech Krzyży w Parchatce, – wieś Zbędowice.

Inne ciekawe krajobrazowo wsie to: Witoszyn (8 km od centrum Kazimierza) z płynącym potokiem Witoszyńskim, w którym żyją pstrągi i bobry oraz zachowanymi śladami zamku, uwiecznionego w 18 w. przez Zygmunta Vogla.Rzeczyca (6 km od centrum Kazimierza), w której znajduje się nieczynny kamieniołom, Rzeczyca Kolonia i Wierzchoniów. Wyjątkowym walorem turystycznym całej gminy jest gęsta sieć wąwozów lessowych o wysokich (nawet do kilkudziesięciu metrów) ścianach, różnym przekroju, czasem lekko wilgotnych, o przyjemnym mikroklimacie.