Atrakcje turystyczne w Murzasichle

Murzasichle noclegi leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Miejscowość znajduje się na wysokości ok. 820-950 m n.p.m., na zboczach wzgórz Budzowy Wierchu i Za Sichłą, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ze wszystkich stron otoczona jest lasami. Najbliżej znajdujące się miejscowości to: Małe Ciche (od strony wschodniej), Zakopane (od strony zachodniej) i Kośne Hamry (przysiółek Poronina – od strony północnej). W noclegi noclegi Murzasichle na stałe mieszka ok. 1 100 mieszkańców.

Murzasichle wllle jest znakomitą bazą wypadową w góry, gdyż leży niedaleko granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najbliżej znajdują się wejścia do TPN:

w Brzezinach (2,5 km, ok. 35 minut pieszo z centrum Murzasichla)

w Toporowej Cyrhli (3,7 km, ok. 50 minut pieszo z centrum Murzasichle pokoje do wynajęcia)

na Jaszczurówce (5,3 km, ok. 1h 10 minut pieszo z centrum Murzasichla)

w Kuźnicach (8 km, ok. 1h 45 minut pieszo od centrum Murzasichle pensjonaty)

Można się z nich udać na wiele fascynujących wycieczek w Tatry, między innymi na Halę Gąsienicową (i dalej np. na Kasprowy Wierch, Świnicę, Zawrat), na Kopieniec, na Polanę Olczyską (i dalej na Nosal lub Przełęcz Między Kopami), na Halę Kodratową (i dalej na Giewont lub Czerwone Wierchy), a także w wiele innych ciekawych miejsc.

Osoby, dla których te odległości są zbyt duże uspokajamy, że drogą Oswalda Balzera często (szczególnie w sezonie) kursują autobusy relacji Zakopane – Palenica Białczańska, którymi można podjechać zarówno do wymienionych wyżej, jak i pozostałych wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego (z centrum Murzasichla do przystanku busów idzie się ok. pół godziny).

Wokół miejscowości znajdują się liczne ścieżki spacerowe i trasy rowerowe. Najbliższe to:ścieżka przez Budzów Wierch, ścieżka przez Galicową Grapę, ścieżka do Małego Cichego

Niewątpliwie perełką architektury Murzasichla jest drewniany Kościół pw. Najświętszej Marii Panny. Został wybudowany w 1955 i jest znakomitym przykładem stylu zakopiańskiego. Na terenie otaczającym kościoła znajdują się bardzo ładne, rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej.

MURZASICHLE ZIMĄ

Zimą w Murzasichlu i najbliższej okolicy działa kilka wyciągów narciarskich (w tym znany ośrodek narciarski Małe Ciche – w odległości ok. 4 km od centrum Murzasichla) oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Okoliczne wzgórza są świetnym miejscem do zabaw na śniegu i zjeżdżania na sankach. Miejscowe ośrodki wypoczynkowe organizują liczne atrakcje dla turystów takie jak kuligi z pochodniami, ogniska czy biesiady góralskie.

WALORY TURYSTYCZNE MURZASICHLA:

baza noclegowa obejmująca ponad 150 obiektów (głównie kwatery prywatne)

liczne restauracje i bary (kuchnia regionalna, polska, włoska)

wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie

liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy

zabytki budownictwa ludowego (przede wszystkim kościół pw. Najświętszej Marii Panny)

bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego

piękny widok na Tatry

ODLEGŁOŚCI:

10,2 km – do centrum Zakopanego

2,4 km – do najbliższego wejścia na teren TPN

14,8 km – do granicy ze Słowacją (Łysa Polana)

4,0 km – do najbliższego wyciągu krzesełkowego (Małe Ciche)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

W Murzasichlu znajduje się kilka restauracji i karczm (głównie serwujących kuchnię regionalną oraz włoską), dobrze zaopatrzone sklepy spożywcze, sklep przemysłowy, apteka oraz poczta. Przez miejscowość przejeżdżają autobusy relacji Zakopane – Murzasichle (linii Szwagropol, Transfrej i PKS). Autobusy odjeżdżają co kilkadziesiąt minut. Ponadto w miejscowości znajduje się szkoła, biblioteka oraz siedziba ochotniczej straży pożarnej.